wtorek, 25 września 2012

Sieci komputerowe

1.Rodzaje sieci komputerowych:

-LAN

Sieć lokalna (ang. LAN – Local Area Network) – sieć komputerowa łącząca komputery na określonym obszarze takim jak blok, szkoła, laboratorium, czy też biuro. Główne różnice LAN, w porównaniu z siecią WAN, to m. in. wyższy wskaźnik transferu danych, czy też mniejszy obszar geograficzny.

-WLAN

Bezprzewodowa sieć lokalna (skr. WLAN, od ang. Wireless Local Area Network) – sieć lokalna, w której połączenia między urządzeniami sieciowymi zrealizowano bez użycia przewodów (np. tzw. skrętek, czy światłowodów).

-MAN

Sieć miejska, sieć obejmująca swoim zasięgiem miasto.

2.Karta sieciowa:

- MAC

Adres jest unikalnym adresem (numerem seryjnym) karty sieciowej. Każdy MAC adres ma długość 6 bajtów (48 bitów) i jest przedstawiany w zapisie heksadecymalnym (np. 00:0e:66:78:9A:FB). Jeżeli użytkownik dokonał wymiany karty sieciowej w swoim komputerze to, aby uzyskać ponownie dostęp do Internetu (zakładając, ze jest on już zarejestrowany w naszym systemie) musi dokonać aktualizacji danych użytkownika (konkretnie adresu karty). W tym celu należy skontaktować się z administratorem.

-IP

Numer nadawany interfejsowi sieciowemu, grupie interfejsów (broadcast, multicast), bądź całej sieci komputerowej opartej na protokole IP, służąca identyfikacji elementów warstwy trzeciej modelu OSI – w obrębie sieci oraz poza nią (tzw. adres publiczny).

3. Media sieciowe :

Kabel elektryczny - rodzaj przewodu elektrycznego izolowanego, jedno- lub wielożyłowego, otoczonego wspólną powłoką. Chroni ona przed przedostaniem się wilgoci lub innych substancji szkodliwie działających na izolację, uszkodzeniami mechanicznymi oraz porażeniem prądem elektrycznym

MIKROFALE - Do przekazywania informacji może być również używane promieniowanie elektromagnetyczne o częstotliwościach spoza zakresu wykorzystywanego w radio i telewizji. W szczególności w telefonii komórkowej używa się mikrofal do przenoszenia rozmów telefonicznych. Kilka dużych koncernów zainstalowało systemy komunikacji mikrofalowej jako części swoich sieci.


wtorek, 18 września 2012

Przegląd współczesnych urządzeń techniki komputerowej

1. Komputer multimedialny

Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Jest to desktop albo notebook. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.
W Polsce zdecydowana większość komputerów osobistych to konstrukcje różnych producentów (lub składane samodzielnie przez użytkowników) oparte na procesorze x86 i systemie operacyjnym z serii Microsoft Windows lub Linux. Z powodów historycznych nazywane są pecetami ze względu na zgodność z IBM-PC. Poza tym są jeszcze komputery Mac firmy Apple oraz maszyny SPARC firm Sun Microsystems i Fujitsu.





 2. Komputer sieciowy.

Komputer sieciowy (ang. network computer) — komputer z procesorem o minimalnej mocy i pamięci, który został skonfigurowany z myślą o dołączeniu do sieci (zwłaszcza do internetu). Bazując na zasobach sieciowych, redukuje koszty własne i ułatwia centralne administrowanie z serwera centralnego.

 http://nokautimg2.pl/p-51-ca-51ca9ae72544aba7b5d13a13a854bbed500x500/komputer-hp-terminale.jpg



 3. Laptop.

Laptop (ang. lap – kolana, top – na wierzchu), nazywany również notebook – przenośny komputer osobisty. Inne zminiaturyzowane komputery (mniejsze od laptopów) to netbooki, palmtopy (np. Palm lub Pocket PC) lub smartfony.


 


 4.Smartfony i tablety.

Smartfon (smartphone) – przenośne urządzenie telefoniczne łączące w sobie funkcje telefonu komórkowego i komputera kieszonkowego (PDA – Personal Digital Assistant). Pierwsze smartfony powstały pod koniec lat 90., a obecnie łączą funkcje telefonu komórkowego, poczty elektronicznej, przeglądarki sieciowej, pagera, GPS, jak również cyfrowego aparatu fotograficznego i kamery wideo. W nowszych modelach dostępne są też funkcje typowe dla PDA, jak zarządzanie informacją osobistą (ang. Personal Information Management). Większość nowych modeli potrafi odczytywać dokumenty biurowe w formatach Microsoft Office i PDF.
 .
Tablet – mobilny komputer większy niż telefon komórkowy lub palmtop, którego główną właściwością jest posiadanie dużego ekranu z zastosowaną technologią Multi-Touch. W przeciwieństwie do klasycznych urządzeń Tablet PC, tablety nowego typu nie posiadają fizycznej klawiatury, użytkownik posługuje się klawiaturą wirtualną dotykając ekran bezpośrednio, bez użycia stylusa.

 

                                                                      

wtorek, 11 września 2012

blog na informatyke-viki

1. Utwór jako przedmiot prawa autorskiego.

Ustawa określa:

  • przedmiot prawa autorskiego
  • podmioty prawa autorskiego
  • autorskie prawa osobiste
  • autorskie prawa majątkowe
  • zasady dozwolonego użytku dzieł chronionych prawem autorskim
  • czas trwania autorskich praw majątkowych
  • zasady przejścia autorskich praw majątkowych
  • przepisy szczególne dotyczące utworów audiowizualnych i programów komputerowych
  • zasady ochrony autorskich praw majątkowych, ochrony wizerunku, adresata korespondencji i tajemnicy źródeł informacji
  • prawa pokrewne (prawa do artystycznych wykonań, prawa do fonogramów i wideogramów, prawa do nadań programów, prawa do pierwszych wydań oraz wydań naukowych i krytycznych)
  • zasady działania organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi
  • kompetencje i zasady działania Komisji Prawa Autorskiego
  • zasady działania Funduszu Promocji Twórczości
  • zasady odpowiedzialności karnej za naruszenie praw autorskich

2. Podmiot prawa autorskiego.

Pojęcie prawnicze oznaczające ogół praw przysługujących autorowi utworu albo normy prawne   upoważniające autora do decydowania o użytkowaniu dzieła i czerpaniu z niego korzyści finansowej.

3. Dozwolony użytek.
  
W prawie własności intelektualnej ograniczenie monopolu właściciela praw autorskich lub patentowych polegające na zezwoleniu na korzystanie bez konieczności uzyskiwania jego zgody z już rozpowszechnionego utworu pod ściśle określonymi warunkami i w ściśle określonych sytuacjach.

4. Prawo cytatu.

Prawo cytatu – prawem dopuszczalna możliwość przytoczenia w tworzonym przez siebie dziele urywków rozpowszechnionych utworów lub drobnych utworów w całości bez zgody ich twórcy i bez uiszczania na jego rzecz wynagrodzenia. Prawo cytatu dotyczy twórczości chronionej majątkowymi prawami autorskimi i stanowi ich ograniczenie na rzecz dozwolonego użytku. Z utworów nie objętych prawami majątkowymi można bowiem korzystać swobodnie, pod warunkiem oznaczenia autora.

5. Czas obowiązywania prawa autorskiego.


Autorskie prawa majątkowe trwają:
  • przez cały czas życia twórcy i 70 lat po jego śmierci;
  • jeżeli twórca nie jest znany - 70 lat od daty pierwszego rozpowszechnienia utworu.
Jeżeli z mocy ustawy autorskie prawa majątkowe przysługują innej osobie niż twórca:
  • 70 lat liczy się od daty rozpowszechnienia utworu;
  • gdy utwór nie został rozpowszechniony - 70 lat od daty ustalenia utworu;
  • 50 lat w odniesieniu do nadań programów RTV (licząc od roku pierwszego nadania);
  • 50 lat w odniesieniu do sporządzania i korzystania z fonogramów i wideogramów (licząc od roku sporządzenia).

Prawa autorskie

1. Utwórz jako przedmiot prawa autorskiego.
2. Podmiot prawa autorskiego.
3. Dozwolony użytek.
4. Prawo cytatu.
5. Czas obowiązywania prawa autorskiego.